Yıllardır kadınlar kuaför salonlarına giderek, saç renklerini açtırmaya ve farklı renklere boyatarak saçlarını kullanmaya özel zaman ayırıyorlar. Kuaförlerde kullanılan açıcılar ile rahat ve hızlı bir şekilde rengi kırılan saça, istenen renk uygulanıyor. Bu şekilde bir çok kadın hayallerinde yer alan saç rengine kavuşmuş oluyor.

saç

Bu konuda gözden kaçırılan en önemli sıkıntı, bu tip açıcıların içerdiği kimyasalların insan vücuduna olumsuz etkisi. Saç üzerinde de yıpranma ve kopma gibi sıkıntılar yaşatan açıcıların yerine, bitkisel içerikli formül uygulamak mümkün mü? Bu soru bir çok insanın aklından geçen, kimilerinin araştırarak cevap bulduğu bir konu. Yüzyıllardır kadınların, boya henüz keşfedilmemişken, yararlandığı bitkisel saç açıcı formüller bulunuyor. Biraz zaman ayırarak, gerekli malzemeleri evde bulundurarak, kadınların kendi saç açısını, kendi yapması tabi ki mümkün.

İşte Sıklıkla Kullanılan Saç Açıcı Formülleri

Papatya

1 avuç kuru papatya, 1 su bardağı kaynamış suda demlendirilir, saça sürülür ve saç güneşte kurutulur. Bu işlem bir kaç gün aralıkla yapılmaya devam edilir ise saçlarda doğal bir sarılık oluşur.

Soğan

4-5 adet soğanın kabuğu kaynamış suya atılır ve 5-10 dk demlendirilir. Sonra saça tatbik edilir. Yine güneşte kurutulur.

saç açmak

Bal

Yarım çay bardağı kadar bal, aynı ölçüde saç kremi ile karıştırılır. Saça yayılır, tarakla saçın her yerine ulaşması sağlanır. Ortalama 2-3 saat bekletilir ve sonra duru su ile saçtan arındırılır. Saçın güneşte kuruması beklenir.

Yoruma Kapalı.