Klor, yüzme havuzlarını temiz ve güvenli tutarken, yüzücülerin saçları üzerinde sert etkileri vardır. Yüzme havuzu suyuna maruz kalmanın saçlardaki olumsuz etkileri arasında klorun saç proteinleri, sebum ve saç renginden sorumlu pigmentlerle kimyasal reaksiyonları bulunur. Neyse ki, yüzmeden önce saçı korumak ve klorun olumsuz etkisini en aza indirmek için bazı basit yollar var.

Yüzme bonesi kullan: Başınızın etrafına rahatça oturan kaliteli silikon bir yüzücü bonesi kullanın. Yüzme bonesi saçlarınızı kuru tutacak ve klorun zararlı etkilerinden koruyacaktır.

Saçı ıslat: Klorun saçınıza tepki vermesini önlemek için havuza girmeden önce kısa bir duş alın. Bu saçlarınızı tatlı su ile doyurur ve saçın havuz suyunu emebilme yeteneğini azaltır.

Saçı nemlendir: Havuza girmeden önce, saçınızı nemlendirici veya saç kremi ile doyurun. Saç kremi, şeritleri kaplayacak ve klorun kütiküle girmesini engelleyecektir.

Saç koruyucu sür: Islak ya da kuru saça uygulanmak üzere yüzmeden önce, saçları tedavi eden saçları korumak ve havuz klorunun zararlı etkilerinden korumak için özel yüzme öncesi saç koruyucuları da kullanabilirsiniz.

Saç yağı sür: Havuza girmeden önce bol miktarda argan veya hindistancevizi yağı sürün. Yağ saçlarınızı kaplayacak ve klor hasarını önleyen koruyucu bir bariyer oluşturacaktır. Fakat bunu kamuya açık bir havuzda yapmanız pek hoş olmayacaktır.

Yoruma Kapalı.